Tarihçe

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, ata sporumuz ve kültürel mirasımız yağlı güreşimize sahip çıkmak ve geleceğe taşımak adına Bakanlar Kurulumuzun Mayıs/5355 Sayılı kararı ile 17 kurucu belediyemiz öncülüğünde; yağlı güreşe gönül veren tüm paydaşlarımızla birlikte “Bismillah” diyerek Balıkesir-'de kurulmuştur.

Ata sporuna hak ettiği kaliteyi kazandırmak için attığımız bu adımda Türkiye Güreş Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Spor Toto Teşkilatı, güreş ağaları, pehlivanlar, cazgırlar, davul zurna ekipleri ve güreş sevdalıları ile işbirliği halinde yürümeye özen göstereceğiz.

Birlikteliğimizin Türkiye'de yağlı güreş yapan şehirlerimizin her birinde yağlı güreşin kalitesine, standardına, altyapısına, tekniğine ve kültürüne değer katacağına inanıyoruz.

Bu beraberlik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüsüne mazhar olan Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet, Adalı Halil, Koca Yusuf gibi cihana ün salacak yeni pehlivanların Türkiye'ye kazandırılmasına imkân sağlayacaktır.

İstiyoruz ki sporumuz ve kültürel mirasımız yağlı güreşi ulusal ve uluslar arası düzeyde yaşatmak ve geliştirmek için çalışan güçlü ve saygın bir yapı oluşturalım. Ata sporumuzu dünya standartlarına yükseltme noktasında ihtiyaç ve sorunları saptayarak güreşe dair kaliteyi yükseltmek, standartları belirlemek, altyapıyı desteklemek, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek için işbirliği halinde eş güdümlü olarak çalışmayı hedefliyoruz.

Soru ve Görüşleriniz